wtorek, 24 czerwca 2014

Kilka słów o oleju rzepakowym.
Olej rzepakowy  – spożywczy olej roślinny wytwarzany z rzepaku. W Polsce, a także w większości krajów Europy olej rzepakowy jest podstawowym olejem roślinnym, co wynika z większej produkcji oleju w przeliczeniu na hektar powierzchni rolnej niż w przypadku pozostałych roślin oleistych.Olej tłoczony z odmian rzepaku podwójnie ulepszonego, tzw. „00” jest bogatym źródłem steroli roślinnych, tak jak oleje sojowy i kukurydziany. Badania nad olejem rzepakowym dowiodły że zawiera on znacznie większą ilość omega-3 niż oliwa. Jest drugim po oliwie źródłem kwasu oleinowego. Olej rzepakowy zawiera też najmniej z olejów kwasów tłuszczów nasyconych, ok. 7%, oliwa dwukrotnie więcej. (źródło Wikipedia).


Zwany jest oliwą północy, czarnym złotem.  Swoją niezbyt korzystną opinię zyskał z powodów historycznych. Dawno temu Polsce uprawiano rzepak, który zawierał szkodliwy dla zdrowia kwas erukowy. Jednak już od wielu lat uprawiane są odmiany bezerukowe.Dodatkowo te ulepszone odmiany nie są modyfikowane genetycznie. Dzięki temu dziś możemy cieszyć się tym co w nim najlepsze!
Każdy z nas doskonale wie, że na nasze zdrowie ma wpływ wiele rożnych czynników. Jednym z najważniejszych jest nasza dieta. Powinna być dobrze zbilansowana i obfitująca w składniki odżywcze.
Kluczowym elementem naszego codziennego odżywiania się są tłuszcze, ale warto sięgać po te wartościowe. Najzdrowsze są o niskiej zawartości kwasów nasyconych, a wysokiej nienasyconych.
Najbardziej prostym przykładem jest właśnie olej rzepakowy. 
Rzadko kto z nas wie, że olej ten:
  •  zawiera więcej kwasów omega-3, niż w oliwie z oliwek (prawie 10 krotnie).
  • codzienne spożycie 2 łyżek całkowicie pokrywa zapotrzebowanie na kwas linolenowy (ALA)
  • ma idealny stosunek kwasów omega-6 do omega-3 (2:1), co ma wpływ na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.
  • ma bardzo dużo przeciwutleniaczy, i jest bogatym źródłem steroli roślinnych.
  • olej rzepakowy kwasów tłuszczowych nasyconych zawiera tylko 7%. Najwięcej tych tłuszczów znajdziemy w oleju z orzechów kokosowych, palmowych, arachidowych. Również oliwa ma ich więcej bo 14%, a olej sojowy prawie 15%.

Trzy lata temu powstał program propagujący używanie niedocenianego oleju rzepakowego pod hasłem "POKOCHAJ OLEJ RZEPAKOWY".  Kampania ta została zrealizowana na rynku polskim i łotewskim. Organizatorem było Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, a projekt był współfinansowany przez Unię Europejską oraz Rzeczpospolitą Polską. Jej celem było podniesienie świadomości konsumentów na temat odżywczych , zdrowotnych właściwości, oraz znaczenia w codziennej diecie oleju rzepakowego.
Czy ta kampania spełniła swoje zadanie? Okazuje się że tak. Większa ilość osób uważa, że olej rzepakowy jest zdrowym tłuszczem, uniwersalnym. 
Przez okres 3 lat zrealizowano masę działań, które były skierowane do różnych grup społecznych. Odbywały się warsztaty, briefingi, spotkania, akcje informacyjno-degustacyjne. Kampania "Pokochaj Olej Rzepakowy" była obecna w prasie, radiu i telewizji. Nie ominęła również internetu oraz medii społecznościowych. Do współpracy zaproszonych było bardzo wielu wybitnych ekspertów- prof. dr hab. Wiktora B. Szostaka, prof. dr hab. Krzysztofa Krygiera, prof. dr hab. Artura Mamcarza, prof. dr hab. Piotra Sochę. Całość wspierała również m.in Katarzyna Bosacka oraz Tomasz Woźniak.
Jak również wielu znanych i mniej znanych blogerów, którzy tworząc swoje przepisy nie omieszkali wspominać o wartościach jakie niesie za sobą olej rzepakowy. 
Takim opisowym akcentem ze swojej strony chciałabym również i ja odrobinę przyczynić się do rozpowszechnienia informacji na temat oleju, który przez wiele lat nie był doceniany do końca. Wybieraliśmy inne produkty, zapominając o tym co mamy blisko, jest rodzimego pochodzenia i dużo zdrowsze. 
10 czerwca podczas konferencji prasowej nastąpiło podsumowanie całej kampanii. Zamieszczę kilka zdjęć z tej imprezy. Jest mi niesamowicie przykro, że nie byłam w stanie być tam i uczestniczyć. Ale dzięki moim przepisom wiem, że swój wkład w tę kampanię miałam i ja.
.
.
.
.
Na koniec odpowiem a pytanie - czy Polacy pokochali olej rzepakowy? Wydaje mi się, że tak! Jest coraz to większe zapotrzebowanie na ten surowiec i większość z Nas zdaje sobie sprawę z jego walorów i odżywczego wpływu.  Swoimi przepisami pokazałam, że olej rzepakowy ma wszechstronne zastosowanie. Jednak jest jedna prosta zasada, którą należy kierować się w używaniu jakiegokolwiek oleju. Oleju tłoczonego na zimno używamy do sałatek i sosów. Tego tłoczonego na ciepło- do smażenia i pieczenia, jak również tak jak na zimno do sosów i sałatek.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jesteś. Napisz coś, będzie mi miło.