Większość z nas doskonale wie, że świeże 
i najlepsze mięso to te niedługo po uboju.
 One zawsze jest najsmaczniejsze. 
Jednak inaczej ma się to do wołowiny, gatunkowa osiąga najlepszy smak, kiedy jest przechowywana w odpowiednich warunkach w chłodniach. Kontrolowana jest wilgotność powietrza, a kawałki mięsa są odpowiednio długo chłodzone do określonej temperatury. Całość procesu może trwać nawet do kilkudziesięciu godzin.  
Jedna z metod:
Polski sezonowany Angus dojrzewa przez 21 dni na sucho. Czyli wisi w postaci całej ćwierćtuszy. W tym czasie mięso kruszeje, rozkładają się w nim cukry wytwarzając naturalny glutaminian, który odpowiada za głębszy smak wołowiny dojrzewającej. Następnie mięso jest dzielone na elementy, a dalej część z nich na steki.
Dzięki tym wszystkim zabiegom mięso wołowe nabiera niepowtarzalnego aromatu i jest bardziej kruche.  
Dziś proponuję Wam zrobienie steku z takiego właśnie mięsa. Z tego co zauważyłam steki z sezonowanej wołowiny można dostać w kilku sklepach sieciowych, więc nie ma problemu z dostępnością.


http://beefmania.org/


Składniki:
  • stek z sezonowane wołowiny
  • świeżo mielony pieprz
  • sól
  • masło
  • oliwa z oliwek
 Wykonanie:
Stek powinien być w temp pokojowej.  Osuszamy go, rozgniatamy dłonią i nacieramy oliwą z oliwek, solimy po obu stronach i kładziemy na mocno rozgrzaną patelnię.  Jeżeli chcemy uzyskać krwisty stek smażymy go ok półtorej minuty z każdej ze stron. Usmażony stek odkładamy, aby odpoczął na kratkę na ok 3 min. Następnie przed podaniem wstawiamy go do nagrzanego piekarnika do 180 stopni na ok 3-4 min. Mocno obsypujemy pieprzem i jeżeli lubimy podajemy z kawałkiem masła na wierzchu.
Poniżej prezentuję kilka ważnych rad jak uzyskać najlepszy stek.
Po położeniu steków na patelnię nie ruszaj ich! Dzięki temu powierzchnia zbrązowieje, a to ochroni wnętrze steku i zatrzyma sok, a to jest właśnie coś co odpowiada za jego idealność. Do przewracania mięsa nie można używać widelców, najlepsze są szczypce, szpatułki, łopatki. Jak nakłujemy mięso widelcem sok wypłynie, i stracimy to co najlepsze. Najlepszym sposobem sprawdzenia stopnia wysmażenia mięsa jest po prostu dotyk, im bardziej twarde, tym bardziej jest wysmażone.
Po usmażeniu steków odstawiamy je na chwilę, aby odpoczęły. Dzięki temu rozluźniają się włókna mięsa, soki równomiernie rozejdą się wewnątrz, Mięso zachowa kolor, stanie się delikatniejsze i miększe.
Pamiętaj, że nie wolno przykrywać mięsa, aby się dalej nie smażyło.
 

http://beefmania.org/

 
Więcej o projekcie, przepisów i informacji o mięsie zapraszam na http://beefmania.org/.