Strony

poniedziałek, 2 lutego 2015

Koktajl kawowy.





































Nic tak nie poprawia samopoczucia jak poranna dawka pysznej kawy. Uwielbiam ją za smak, kremową konsystencję i ten wszędobylski aromat ;). Chyba właśnie za ten aromat kocham ją najbardziej. Zapach, który zaczyna nas pieścić od momentu otworzenia opakowania, wypełnia kuchnię podczas mielenia jej w młynku i wdziera się w każdy zakamarek mieszkania, kiedy ją parzymy. 
Ach wspaniałe uczucie!
Z kawy można wyczarować nie tylko wyśmienity napój pobudzający nasze ciało i zmysły. Możemy zrobić niezliczoną ilość deserów, ciast, jak również używać jej do przygotowania dań głównych, przystawek... 

Dziś zapraszam na pyszny koktajl kawowy z lekko elektryzującą dawką %.

Składniki:
  • 200 ml ostudzonego mocnego naparu kawy maragogype,
  • 4 łyżki ulubionego likieru (u mnie amaretto)
  • kilka łyżek spienionego mleka
  • kakao do dekoracji 
  • ewentualnie cukier do smaku
Wykonanie:
Kawę parzymy najlepiej w ekspresie ciśnieniowym (ewentualnie słodzimy do smaku), studzimy i łączymy z likierem. Wlewamy do kieliszków, na górę układamy spienione mleko i dekorujemy kakao.

Teraz napiszę kilka słów o tym iście idealnym wynalazku wszechświata ;). 
Kawa pochodzi z Etiopii, jednak w Europie pojawiła się około XVI wieku. Jest jednym z najpopularniejszych używek na świecie i uchodzi jako główne źródło kofeiny. Wiadome jest, że działa pobudzająco i orzeźwiająco oraz przyspiesza przemianę materii. Kawa zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników. Jednak spożywana w dużych ilościach może być szkodliwa dla zdrowia.
Do Polski kawa dotarła pod koniec XVII wieku, ale zyskała większą popularność dopiero na przełomie XVII i XVIII w.  Początkowo uchodziła za napój elitarny.Mimo, że przeciwników jej nie brakowało zyskiwała coraz to większe rzesze swoich zwolenników. W 1779 r Adam Kazimierz Czartoryski napisał komedię pt "Kawa", a w 1795 r ukazał się pierwszy podręcznik dla kawiarzy.
Na samym początku była to kawa pita bez żadnych dodatków. Dawniejsza kawa "po polsku"-  mocna pita z tłustą śmietaną. Historia i sposoby jej podawania zmieniały się na przestrzeni wieków, jednak nie zmieniając jej cudownych właściwości, aromatu i smaku.
Jest tak wiele odmian, gatunków, rodzai kawy - jednak każda z nich ma swój jeden cel - pieścić podniebienia swoich większych i mniejszych fanów.
Chciałabym zachęcić  Was do spróbowania gatunku maragogype.
Dosłownie wyjątkowa i nad podziw subtelna kawa. Charakteryzuje się  dużymi ziarnami, wspaniałym wyglądem i intensywnym smakiem. Ma idealną kremową konsystencję, dzięki lżejszemu paleniu możemy odkryć jej naturalne właściwości i poznać fenomenalny smak. Z każdym łykiem poczujemy zniewalające aromaty: orzechów, ziół, miodu i przypraw.
Tę jak i wiele innych odmian tego "nektaru bogów" znajdziemy u Przyjaciół Kawy. Wybór zapiera dech, a każdy znajdzie tu coś dla siebie.


https://www.przyjacielekawy.pl/


 

4 komentarze:

Jesteś. Napisz coś, będzie mi miło.